Об’єкти
Застосування антифризів у системах опалення, вентиляції, кондиціювання повітря
Низька температура в зимовий період диктує необхідність використовувати в автономних системах опалення та в системах кондиціювання повітря незамерзаючі теплоносії – антифризи. Застосування антифризу може призвести до істотного зниження енергетичних витрат та принести помітну економічну вигоду під час експлуатації інженерного обладнання будівель. Так, системи охолодження повітря можна відключати взимку без необхідності зливу теплоносія з вторинного контуру чиллера. У заміських будинках антифризи дають можливість застосовувати переривчастий режим опалення та проводити обігрів приміщень лише на час їх використання.
Різновиди антифризів
З існуючих у природі рідин найкращими фізичними властивостями з погляду теплопередачі має, безумовно, вода. У неї найбільш висока теплоємність та теплопровідність, а також відносно низька в’язкість. Однак висока температура кристалізації 0 °C та унікальна властивість розширюватися при замерзанні роблять воду непридатною для холодильних установок та систем, що мають ризик замерзання в зимових умовах. У зв’язку з цим у багатьох випадках доводиться використовувати теплоносії, що незамерзають (низькозамерзаючі) – антифризи, які можуть функціонувати при негативних робочих температурах, а також практично не розширюються при замерзанні.
Антифризами, які прийнято використовувати як теплоносії та холодоносії, є водні розчини етиленгліколю, пропіленгліколю, інших гліколів, а також розчини деяких неорганічних і органічних солей. По суті теплоносія та охолоджувач виконують однакову функцію, оскільки переносять тепло від «нагрівача» до «холодильника», і їх термінологічна відмінність носить умовний характер. Надалі використовуватимемо лише один термін – теплоносій.
Області застосування низькозамерзаючих теплоносіїв різні та різноманітні: системи опалення; системи кондиціювання повітря, чилери; вторинні контури холодильних установок; охолодження льодових полів; сонячні батареї; теплові насоси; системи рекуперації тепла; охолодження двигунів внутрішнього згоряння; підігрів нафти та газу та багато іншого.
У сучасній інженерній практиці різні види теплоносіїв застосовуються залежно від призначення та діапазону робочих температур, за яких вони використовуються. Головна відмінність теплоносіїв полягає в їх основі (гліколі або солі), яка знижує температуру замерзання та визначає в’язкість.
Сольові розчини застосовуються у вторинних контурах холодильних установок при негативних робочих температурах, переважно при температурах нижче –20 °C. Це зумовлено їх відносно малою в’язкістю проти аналогічними теплоносіями з урахуванням гліколів (рис. 1). Головним недоліком таких антифризів є висока корозійна активність, яка значною мірою знижується при низьких температурах.
Розчини етиленгліколю і пропіленгліколю застосовують при робочих температурах від –20 °C до +130 °C. Хоча такі теплоносії при певних концентраціях можуть залишатися в рідкій фазі аж до температур порядку –70 °C, їх застосування в цій низькотемпературній ділянці стає неможливим через надмірно високу в’язкість. За своїми фізичними характеристиками, таким як температура замерзання, теплоємність, теплопровідність, в’язкість, об’ємне розширення, теплоносії на основі етиленгліколю та пропіленгліколю досить близькі. При цьому етиленгліколь у багатьох випадках виявляється краще пропіленгліколю як з технічної, так і з фінансової точки зору. Обсяги виробництва етиленгліколю у світі на порядок більші, ніж пропіленгліколю, відповідно, його ціна вдвічі нижча. Однак у пропіленгліколю є одна незаперечна перевага – низька токсичність. Тому його застосовують на об’єктах, що потребують підвищеного рівня безпеки, наприклад, на харчових виробництвах.
При високих робочих температурах, аж до +180 °C, застосовуються розчини триетиленгліколю, завдяки його відносно високій термостабільності. Такі продукти не є предметом масового виробництва, їх випускають на замовлення і є, образно кажучи, екзотикою серед теплоносіїв.
Склад та властивості антифризів
Щоб грамотно підійти до вибору теплоносія, необхідно мати елементарні знання про теплофізичні характеристики розчинів етиленгліколю та інші властивості, якими повинні мати ці продукти. Неправильний вибір антифризу і недотримання правил експлуатації можуть спричинити безліч проблем у процесі експлуатації, аж до повного виходу системи з ладу.
До складу антифризів входять базові компоненти – вода та етиленгліколь, які становлять 93–97% обсягу рідини, решта – присадки. Кількісне співвідношення «етиленгліколь – вода» визначає фізичні властивості теплоносія: температуру кристалізації та кипіння, теплоємність, теплопровідність, в’язкість, об’ємне розширення та ін. Однак «обличчя» антифризу визначають присадки, як прийнято казати, пакет присадок. Від них залежать антикорозійні та антикавітаційні властивості антифризу, термін експлуатації, вартість. Саме з пакетів присадок відрізняються один від одного антифризи різних компаній-виробників: BASF, Arteco, DOW Chemical, Clariant і т.д.
Присадки виконують важливу функцію під час експлуатації антифризу – захист металів від корозії. Як показують експериментальні дані (табл.), швидкість корозії за відсутності присадок на два порядки вище, ніж за наявності присадок.
Корозійний шар (іржа) на стінках каналів теплообмінника стає ізолятором тепла, т.к. має теплопровідність приблизно 50 разів меншу, ніж метал. Цей шар у рази знижує швидкість теплопередачі, а отже, і ефективність теплообмінної системи. Проблема ускладнюється тим, що корозійний шар звужує канали теплообмінників і збільшує їхній гідравлічний опір (гладка передусім поверхня стає шорсткою). Це веде до зменшення швидкості руху теплоносія та додаткового зниження теплопередачі. У системах опалення корозія призведе до того, що значна частина тепла «вилітатиме в трубу». У холодильних установках корозія знижує холодопродуктивність та, відповідно, збільшує енергетичні витрати.
Через продукти корозії (частин іржі), що знаходяться в теплоносії, можуть протікати (розгерметизуватися) підшипник циркуляційного насоса, засмічитися канали теплообмінників, опалювального котла. Запущена корозія може призвести до протікання теплообмінників і навіть до повного руйнування окремих елементів системи.
Сучасні пакети присадок здатні ефективно захищати метали теплообмінних систем від корозії та зберігати ці властивості протягом 10 і більше років.
Принциповою помилкою, яка, на жаль, часто має місце при заправці теплообмінних систем є використання водних розчинів етиленгліколю (пропіленгліколю) без додавання в них пакету присадок. Іноді цьому сприяють нечітко складені інструкції з експлуатації устаткування, у яких даються рекомендації лише з концентрації гліколю і згадується присадках. Наголосимо, що теплоносій повинен містити пакет присадок, причому максимально високої якості. Уявна економія на присадках при експлуатації призводить до незрівнянно великих втрат, пов’язаних із зупинкою, демонтажем та заміною обладнання (рис. 2, 3).
Антифризи реалізуються у вигляді концентратів, або у вигляді готових до застосування рідин. Концентрат антифризу містить лише один базовий компонент – етиленгліколь. Передбачається, що воду споживач додасть самостійно, а оптимальне співвідношення концентрату та води становить для наших широт 1:2 за обсягом (рис. 4). Готові до застосування рідини вже містять необхідну кількість демінералізованої води і, як правило, є 44% розчинами концентрату з температурою замерзання –30 °C. Щоб не знижувати ефективність антикорозійних присадок, рекомендується використовувати для розведення антифризів дистильовану або демінералізовану (фільтровану) воду.
Антифриз призначений виключно для технічного використання, тому не можна допускати його потрапляння в харчові продукти та в питну воду, щоб уникнути отруєння. Небезпечною для життя людини дозою при попаданні в шлунок вважається 100 мл етиленгліколю. При випадковому попаданні антифризу на руки чи одяг він легко змивається водою, не залишаючи роздратування чи опіків. Термін біологічного розкладання етиленгліколю у ґрунті становить близько 1 міс. Етиленгліколь, розчинений у воді в концентраціях менше 1 г/л, не завдає шкоди рибам та водним живим організмам.
Слід зазначити, що антифриз має менший, ніж у води коефіцієнт поверхневого натягу, тому легше проникає в дрібні пори, тріщини. Крім того, набухання гуми в антифризі менше, ніж у воді. Тому в системах, які тривалий час працювали на воді, заміна води на антифриз може призвести до появи протікань, пов’язаних з тим, що гумові прокладки приймають початковий обсяг. Рекомендується перші дні після заливки антифризу стежити за станом з’єднувальних вузлів системи та за необхідності підтягувати їх або змінювати ущільнення. Кращим захистом від протікання є хороші прокладки та якісне складання системи.
У системах опалення не можна використовувати елементи, що містять цинк, зокрема оцинковані зсередини труби. При температурах, що перевищують +70 °C, цинкове покриття відшаровуватиметься і осідатиме на нагрівальних елементах котла, а антикорозійні властивості теплоносія значно послабляться.
Термін служби антифризу залежить від режиму його експлуатації. Не рекомендується доводити теплоносій до кипіння (температура кипіння при атмосферному тиску становить +106…+116 °C залежно від ступеня розведення водою). При локальному перегріві теплоносія до температур, що перевищують +170 °C, відбуватиметься термічне розкладання етиленгліколю, утворення нагару на нагрівальних елементах, виділення газоподібних продуктів розкладання та руйнування антикорозійних присадок. Тому в нагрівальних котлах повинна бути забезпечена належна циркуляція теплоносія, і нагрівальні елементи в процесі роботи повинні бути повністю занурені в теплоносій, щоб не допускати їх перегрівання та пригорання антифризу. Фактично, в теплообмінних системах слід проводити попередні теплові розрахунки щодо встановлення можливості даного теплоносія забезпечувати необхідні теплові потоки. При цьому можна використовувати табличні дані для параметрів, що входять до рівняння подібності, таких як Прандтля, число Рейнольдса .
Ще одним важливим аспектом застосування антифризів є герметичність теплообмінної системи. Відомо, що етиленгліколь окислюється при контакті з атмосферним повітрям і процес окислення прискорюється при підвищенні температури приблизно вдвічі на кожні 10 °C. Продукти окислення етиленгліколю – гліколати – руйнують антикорозійні присадки та призводять до посилення корозії (рис. 3). Тому необхідно по можливості виключити контакт теплоносія з повітрям, зокрема застосовувати герметичні розширювальні ємності.
Температура замерзання антифризу
У практиці застосування антифризів часто виникає питання щодо вибору температури замерзання теплоносія, який зводиться до вибору концентрації антифризу в розчині (рис. 4). Підвищена концентрація, крім подорожчання, створює підвищену в’язкість теплоносія та знижує ефективність теплопередачі. Крім того, не всякий насос здатний перекачувати рідину з в’язкістю, що в 2-3 рази перевищує в’язкість води. Вибір оптимальної концентрації теплоносія важливий як з технічної, так і фінансової точки зору. Часто виникає питання, що буде з теплообмінною системою, якщо теплоносій в ній замерзне в результаті штатної або позаштатної ситуації.
На відміну від води, водно-етиленгліколевий розчин і, відповідно, теплоносій замерзає кілька етапів. Вода замерзає “миттєво” (зрозуміло, не за часом, а за температурою), тобто при 0 ° C це ще рідина, а при -1 ° C – вже лід. Теплоносій замерзає поступово: у процесі охолодження за деякої негативної температури в рідині починають утворюватися кристали. Потім, при подальшому охолодженні рідини, кристалів у ній стає все більше і більше (цей стан називається «шуга», англійською slush ice – щось на кшталт манної каші), і нарешті, при деякій нижчій кінцевій температурі цей шуга твердне.
Початкова температура утворення кристалів називається «температурою кристалізації», англійською freezing point (вимірюється за ASTM D 1177). Кінцева температура переходу з рідкого в твердий стан називається «температурою втрати плинності» або «температурою застигання», англійською setting point (DIN 51583) або pour point (ASTM D 97).
Для антифризів з температурою кристалізації –30 °C, якими зазвичай користуємося, різниця між freezing point і setting point становить близько 8 °C. Тобто антифриз, який починає кристалізуватись при –30 °C, затвердіє лише при –38 °C (див. рис. 4). У проміжку між –30 і –38 °C він перебуватиме у стані «манної каші» – більш менш густий.
У Росії в описі і тестуванні антифризів зазвичай користуються термінами «температура початку кристалізації» (ГОСТ 28084–89) чи «температура кристалізації» (ГОСТ 18995.5, збігається з ASTM D 1177). У Європі, проте, найчастіше використовують поняття «температура захисту від замерзання», англійською frost protection. Вона визначається як середнє арифметичне між «температурою кристалізації» та «температурою застигання». На думку, саме frost protection найбільш адекватно характеризує температуру замерзання антифризу, т.к. це середина фазового переходу з рідини у тверде тіло.
Тут потрібно відзначити ще один важливий момент. На відміну від води, яка при замерзанні розширюється обсягом на 9% і рве труби, антифриз при замерзанні не розморожує теплообмінну систему. Водно-етиленгліколевий розчин при переході з рідини у тверду фазу розширюється дуже незначно. Як видно із графіка на рис. 5, теплоносій (HTF) з концентрацією етиленгліколю 40% при замерзанні (температура замерзання близько –30 °C) розширюється лише на 1,5%. Відповідно, його лінійне розширення становитиме лише 0,5%, а це безпечно практично для будь-яких конструкційних матеріалів.