Об’єкти
Загальне уявлення про витісняючу вентиляцію (частина 1)
Визначення
У цій статті описується організація повітрообміну в приміщенні, що забезпечує максимально безперешкодний розвиток конвективних висхідних потоків над джерелами тепловиділень у верхню зону приміщення. Видалення нагрітого та забрудненого повітря із приміщення здійснюється з верхньої зони; приплив чистого, холодного повітря на нижню зону приміщення лише на рівні підлоги.
Області найбільш ефективного застосування
Витискаюча вентиляція — насамперед засіб забезпечення гарної якості повітря у приміщеннях, що вентилюються. Доведено, що технологія витісняючої вентиляції має переваги перед вентиляцією, що перемішує (mixing ventilation, MV) в наступних приміщеннях:
Витискаюча вентиляція зазвичай краща у таких випадках:
Умови, за яких витісняюча вентиляція менш ефективна
В окремих офісах або в приміщеннях, в яких якість повітря не становить проблеми, часто краще застосування вентиляції, що перемішує. Крім того, витісняюча вентиляція може бути менш переважна по відношенню до вентиляції, що перемішує, в наступних випадках:
Деякі переваги витісняючої вентиляції:
Деякі недоліки:
Вибір системи вентиляції
Більшість проблем, пов’язаних з високими значеннями швидкості повітря в зоні, що обслуговується, виникає через неправильний вибір типу повітророзподільника (ВР). Наприклад, розподільник повітря, призначений для подачі повітря з маленьким перепадом температури, при установці в умовах значних перепадів температури викликає протяг у підлоги. Тому завжди необхідно вибирати розподільники повітря, призначені для кожних конкретних випадків: слід використовувати розподільники повітря тільки тих виробників, які до своєї продукції додають докладну документацію.
Витрата повітря
Зазвичай, як системи вентиляції, що перемішує, так і системи витісняючої вентиляції мають подібні значення витрати повітря, але витісняюча вентиляція, як правило, забезпечує кращу якість повітря.
Лабораторні випробування показують, що витісняюча вентиляція може працювати з меншою витратою, ніж вентиляція, що перемішує. Однак при дуже малих значеннях витрати повітря і при значних перепадах температури вентиляція, що перемішує, в більшості випадків більш переважна.
Взаємодія з архітекторами
Для встановлення розподільників повітря потрібно передбачати певний простір на стіні, або в підлозі або на підлозі. Тому при визначенні їхнього розташування потрібна тісна взаємодія з архітектором.
Типи розподільників повітря
Є кілька типів стандартних розподільників повітря (рис. 1.5). Найчастіше використовуються настінні розподільники повітря. Застосовуються також розподільники повітря, встановлені біля стін або в кутку, вільно стоять на підлозі або підлогові. Крім того, повітря може подаватися крізь покриття для підлоги, проте в цьому випадку необхідно враховувати проблему забезпечення чистоти повітря і, можливо тому при брудних підлогах слід відмовитися від такого рішення.
Небезпека переохолодження ніг
Необхідно приділяти особливу увагу температурі поблизу підлоги. На практиці це означає, що якщо подається «холодне» повітря, повинен бути обраний розподільник повітря, що забезпечує належну пропорцію змішування внутрішнього і припливного повітря.
Зона обслуговування — найхолодніша частина приміщення
При вентиляції, що витісняє, температура повітря в приміщенні зростає від підлоги до стелі. Це означає, що зона обслуговування є найхолоднішою частиною приміщення. Порівняно з вентиляцією, що перемішує, в системах витісняючої вентиляції температура припливного повітря при висоті приміщення близько трьох метрів приблизно на 1—2 °С вище, а у високих приміщеннях вище на 4 °С. Це означає, що при використанні вентиляції, що витісняє, забезпечуються більш тривалі періоди протягом року з вільним охолодженням припливного повітря і, відповідно, менше споживання енергії на охолодження.
Не застосовуйте витіснюючу вентиляцію для приміщень
Якщо передбачається обігрів приміщення вентиляційним повітрям, не слід застосовувати вентиляцію, що витісняє. Якщо тепле повітря подається на рівні підлоги в холодне приміщення, свіже повітря спливе нагору, і на рівні стелі воно буде виведене з приміщення. Таким чином, свіже повітря буде «закороченим» на витяжні отвори і лише невелика його частина досягне зони обслуговування.