Об’єкти
Текстильні димарі
М. В. Гелясін, керівник відділу розвитку KlimaGiel, російського представництва в Прибалтиці та країнах СНД компанії OLIL Russia
Текстильні повітропроводи у світі стали застосовуватися досить давно. Одна з перших згадок – впровадження в 1973 текстильної системи повітророзподілу на скотобійні в Данії. Ця технологія дозволяє замінювати традиційні металеві димарі на текстильні аналоги різних перерізів. У статті розглянуто основні особливості та недоліки таких повітроводів.
На території колишнього Радянського Союзу застосування текстильних повітроводів щодо нового явища, але ринок вже досить розвинений – на сьогоднішній день в Росії представлена продукція 5 виробників текстильних повітроводів: КЕ-Fibirtek (Данія), KlimaGiel (Італія), ТехАir (Латвія), Рrihoda (Чех) ) та “Альтернатива-Клімат” (Росія).
Основні особливості текстильних повітроводів:
Застосування текстильних повітроводів у громадській та індустріальній сферах
Можна виділити дві сфери застосування текстильних повітроводів: індустріальну та суспільну.
Область індустріального застосування полягає в тому, що рівномірне розподілення повітря та підтримання необхідної температури є безумовною перевагою експлуатації текстильних повітроводів різними підприємствами промислового призначення.
Для всіх галузей промисловості, чи то текстильна, хімічна чи харчова, характерно досить складний пристрій приміщень, в яких присутня велика кількість виробничих труб, шнурів, що перешкоджають рівному встановленню металевих (традиційних) повітроводів. Тут і знаходять своє застосування текстильні повітроводи.
Відповідно до специфіки діяльності підприємств харчової промисловості все обладнання, яке використовується в їх роботі, повинно забезпечувати збереження харчових продуктів та відповідати умовам легкого та ефективного очищення. Текстильні повітроводи повністю задовольняють цю вимогу, їх чистка може проводитися в пральній машині із застосуванням необхідних засобів дезінфікування.
У сфері суспільного застосування текстильні димарі здійснюють різний розподіл повітря відповідно до конкретних умов певних зон, вважаються найменш витратними.
Завдяки можливості вибору будь-якого кольору для повітроводу вони мають підвищений попит у приміщеннях громадського призначення (кафе, ресторанах, супермаркетах, басейнах, фітнес-клубах).
Текстильні димарі є легко конструйованими системами кондиціювання (охолодження, обігріву) повітря, що дозволяє використовувати їх на виставках та інших тимчасових заходах.
Види текстильних повітроводів
Досліджуючи ринок повітроводів Росії, ми виявили 3 види текстильних повітроводів.
1. Текстильний повітропровід зі стандартною перфорацією.
Під поняттям «стандартна перфорація» розуміються отвори на текстильному повітроводі діаметром не менше 2 мм. Отвори розроблені з автоматичним контролем швидкості повітря, розташовані на висоті людського зростання. Ця перфорація надійно зарекомендувала себе на російському ринку та використовується всіма європейськими виробниками.
2. Повітропровід із сітчастою вставкою.
Досить доступний і один із найпростіших текстильних повітроводів у Росії, проте не дуже практичний. Вшита в текстильний повітропровід (по всій його довжині) сітчаста вставка не забезпечує рівномірного розподілу повітря по приміщенню навіть за великої потужності повітряного потоку. Тому цей вид текстильних повітроводів менш популярний на ринку.
3. Мембранний повітропровід з використанням мікроперфорації.
Мембранний повітропровід – це текстильний повітропровід подвійного призначення для обігріву приміщення в зимовий період часу та охолодження без протягів у літній період шляхом мікроперфорації з діаметром отворів менше 0,14 мм. Система подвійного призначення в текстильному повітроводі була придбана багатьма підприємствами в Росії, але в ході експлуатації було виявлено ряд недоліків мембранного повітроводу. Наприклад, при використанні повітроводу в зимовий період мікроперфорація з діаметром отворів 0,14 мм, перебуваючи під впливом не тільки внутрішнього, але і зовнішнього середовища, забруднювалася, що вимагало позапланового прання повітроводу при переході на літній період. Позапланове та часте прання призводило до скорочення терміну служби повітроводу та руйнування волокна. Фільтр EU3 у повітряному потоці не допомагає вирішити цю проблему, тому мікроперфорація насправді виявилася не більш ніж рекламним ходом.
Монтаж текстильних повітроводів
Багато виробників постачають у комплекті з повітропроводами всі необхідні аксесуари для їх монтажу. На російському ринку для споживача представлено 4 види монтажу текстильних повітроводів:
Схеми монтажу текстильних повітроводів широко представлені у найбільших європейських та російських виробників та доступні в Інтернеті. Легкий монтаж текстильних повітроводів з використанням мінімальної кількості інструментів дає їм перевагу в порівнянні з металевими повітроводами і робить їхню установку легкою та швидкою.
Сертифікація текстильних повітроводів
Один із «гарячих моментів» у сфері вентиляції та кондиціювання – це питання про сертифікацію текстильних повітроводів. Які ж сертифікати повинні мати виробляли текстильних повітроводів у Росії? Відповідно до [1,2], сертифікат пожежної безпеки з групою горючості Г1 та групою займистості В1, санітарно-епідеміологічний висновок та сертифікат ГОСТ Р.
Пожежна безпека текстильних повітроводів
Сертифікат пожежної безпеки у Росії у цій галузі є добровільним, а чи не обов’язковим. Але в даний час пожежна безпека – це найбільш актуальна проблема, особливо в місцях скупчення людей, тому варто задуматися про безпеку системи повітроводів до виникнення пожежонебезпечних ситуацій, адже тільки сертифікований повітропровід може дати гарантію безпеки, а несертифікований, який має лише лист про відсутність необхідності в сертифікація пожежної безпеки, на жаль, може сприяти поширенню пожежі. В даний час на російському ринку сертифікат пожежної безпеки мають лише виробники з Італії (KlimaGiel) та Латвії (TexAir).
Термін експлуатації текстильних повітроводів
Текстильні димарі, як і будь-який інший продукт, мають термін своєї служби. Для кожного типу тканини виробник встановлює свій термін експлуатації, який в залежності від середовища використання коливається від 1 до 10 років.
Недоліки текстильних повітроводів
На сьогоднішній день виявлено два недоліки текстильних повітроводів, які притаманні продукції всіх виробників:
1. Текстильні повітроводи можна встановити; лише на припливну систему вентиляції. На витяжку їх встановити поки що не можна, проте сьогодні у цьому напрямі тривають активні роботи.
2. Якщо використовувати повітропровід не для розподілу повітря, а для його «транспортування», витрачається дещо більше енергії. Втім насправді це не впливає на експлуатацію – 95% усіх повітроводів ставляться саме в тих місцях, де потрібен повітророзподіл.
Обслуговування
Кожен тип тканини має індивідуальний лейбл з інструкцією чищення та обслуговування текстильних повітроводів. У стандартному рішенні текстильні димарі можна очистити у звичайній пральній машинці, а сушіння в залежності від типу тканини становить не більше 3-4 годин. На російському ринку італійським виробником представлена програма обслуговування терміном від 1 року до 10 років. Таким чином, обслуговування текстильних повітроводів не становить великої праці.
Література
1. ГОСТ 30244-94. Матеріали будівельні. Методи випробувань на пальне. М: МНТКС, 1994.
2. ГОСТ 30402-96. Матеріали будівельні. Методи випробування на займистість. М: МНТКС, 1996.
Використано матеріали журналу “АВОК” випуск №4, 2011 р.
Текстильні димарі «Prihoda» були використані для роздачі повітря в супермаркеті «Santim» по вул. Львівській.
Даним рішенням було забезпечено рівномірну роздачу повітря, без відчуття протягу, по приміщенню.
Також ці повітропроводи доповнили оригінальний дизайн супермаркету.