Об’єкти
Сучасні утеплювачі
В даний час проблема енергозбереження у зв’язку з дедалі більшими цінами на енергоносії набуває все більшої актуальності. Одним із найбільш ефективних шляхів її вирішення є скорочення втрат тепла через огороджувальні конструкції будівель.
Найбільш важливі теплотехнічні та механічні характеристики теплоізоляційних матеріалів є:
Огляд утеплювачів
Пінополістирол
До переваг слід віднести нижчу, ніж у мінеральної вати, теплопровідність, а також низьку вартість матеріалу. Недоліками є менша, ніж у мінеральної вати, паропроникність, висока трудомісткість робіт (важче підігнати «в розмір» при встановленні) і вища горючість матеріалу, що викликає обмеження при його використанні. З цієї причини він не рекомендується для вентильованих фасадів кам’яних будинків. Тому єдина сфера застосування пінополістиролу — у мокрих системах утеплення фасадів з наступним оштукатурюванням. Низька паропроникність унеможливлює використання пінополістиролу для утеплення дерев’яних фасадів.
Мінеральна вата на кам’яній основі
Волокна даного матеріалу здатні витримувати, не плавлячись, температуру понад 1000 °. Завдяки цій властивості мінеральна вата не тільки перешкоджає розповсюдженню вогню та високих температур, але й захищає від загоряння конструкції із горючих матеріалів. Мінеральна вата є гідрофобним матеріалом, що практично не вбирає в себе вологу (рідина, що потрапила на поверхню матеріалу, не проникає в його товщу), тому теплозахисні властивості вологого матеріалу не погіршуються. Мінеральна вата має дуже високу опірність механічним впливам, т.к. вона складається з найтонших волокон розташованих хаотично у горизонтальному та вертикальному напрямку, під різними кутами один до одного. Завдяки такому розташуванню волокна сплітаються між собою, забезпечуючи високу жорсткість виробів.
Екструдований пінополістирол піноплекс
Процес екструдування надає пінополістиролу матеріалу однорідну структуру, що складається з дрібних закритих осередків розміром 0,1-0,2 мм. Саме завдяки пористій структурі ізоляційні плити з піноплексу мають цілу низку переваг: низька теплопровідність; висока механічна міцність; відсутність капілярності; практично нульове водопоглинання; стійкість до циклів заморожування-відтавання; довговічність. Основний недолік при використанні для зовнішнього утеплення стін – відсутність паропроникності.
Піноскло
Спінене скло володіє властивими тільки йому унікальними теплофізичними та експлуатаційними властивостями – широкий температурний діапазон застосування, непроникність для води та водяної пари, абсолютна негорючість, стабільність розмірів (не дає усадки), високі показники міцності, довговічність, екологічна безпека, стійкість до агресивності. монтажу. Завдяки своїм перевагам теплоізоляція зі спіненого скла має найширший діапазон застосування. Теплоізоляційні блоки з піноскла є – міцною, негорючою теплоізоляцією. Завдяки цьому ізоляція з піноскла має незаперечну перевагу при використанні в кріогенній техніці, на пожежо- та вибухонебезпечних виробництвах, на особливо важливих капітальних об’єктах. Недолік – піноскло тендітний і абсолютно невбираючий матеріал, тому виникають труднощі при монтажі. Для монтажу на пожежонебезпечних об’єктах рекомендується використовувати полімерцементні клеї з підвищеною еластичністю та адгезією.
Теплоізоляційні штукатурки
Поліпшити теплотехнічні характеристики будівель, що будуються і експлуатуються, можна, застосувавши теплі штукатурки. У нашій країні не заслужено мало уваги приділяється цьому ефективному матеріалу. Штукатурка може бути нанесена під час виконання робіт як на зовнішню, так і на внутрішню поверхню будівель. До складу входять теплоізоляційний наповнювач, сполучна та добавки. Крім перліту як наповнювач можуть бути використані гранули пінополістиролу, піноскла і т. д., але найбільш переспективними та екологічними є неорганічні наповнювачі типу Перліт. Сполучна – цемент, гіпс. При товщині шару 4-6 см опір теплопередачі цегляних стінок може бути збільшено в 1,5-2 рази. Добре поєднуються перлітові штукатурки з пористим бетоном, пінобетоном та іншими матеріалами, особливо в тих випадках, де необхідно забезпечити необхідну газопроникність. Недоліків немає.
Пористий бетон (пінобетон та газобетон)
Пінобетон запобігає значним втратам тепла взимку, не боїться вогкості, дозволяє уникнути занадто високих температур влітку і регулювати вологість повітря в кімнаті шляхом вбирання та віддачі вологи, тим самим сприяючи створенню сприятливого мікроклімату (мікроклімат дерев’яного будинку). Пінобетон має відносно високу здатність до поглинання звуку. У будинках з пористого бетону забезпечуються вимоги щодо звукоізоляції. Завдяки пористій структурі пінобетон є конструкційним і теплоізоляційним матеріалом. Його теплоізолююча здатність у 3 – 3,5 рази вища, ніж у цегляної стіни. Стандартний піноблок розміром 200х188х388 має масу всього 11 кг, що дозволяє значно знизити транспортні та монтажні витрати, знизити трудомісткість робіт. При низькій об’ємній масі пінобетон має досить високу міцність на стиск (3,5-5,0 МПа). Максимальна поверховість будівлі з несучими стінами з пінобетону Д-900 три поверхи. Пінобетон відноситься до негорючих матеріалів, витримує односторонню дію вогню протягом не менше 5 – 7 годин. Піноблоки не схильні до гниття і старіння. Велике значення має така властивість пінобетону, як легка оброблюваність найпростішими інструментами. Піноблоки легко пиляються, свердляться, штрабляться, цвяхуються.
Теплоізоляційні матеріали зі скловолокна
Поряд з тим, що скловолоконні матеріали пожежобезпечні, економічні при транспортуванні, зручні у роботі, вони мають дуже низькі коефіцієнти теплопровідності (не більше від 0,035 до 0,044 Вт/мК). Низька теплопровідність скловолокна пояснюється здатністю волокон міцно утримувати повітря, яке має відмінні теплоізолюючі властивості. Тому ізоляція зі скловолокна надійно захищає від холоду взимку та спеки влітку. Скловолокно виробляється з неорганічних речовин, отже, саме собою сприяє появі плісняви і гнилі. Немає небезпеки, що при попаданні води погіршаться теплоізолюючі властивості скловолокна. Воно за своєю природою негігроскопічне: як вбирає вологу, і швидко віддає її. Нестача. У будівельній конструкції передбачено вентиляційний зазор, який сприяє виведенню вологи з конструкції. Недоліком є старіння сполучного компонента, і, як наслідок, руйнування структури матеріалу.
Плити та рулони з пресованої пробки
Матеріал виготовляється із зовнішнього шару кори середземноморського коркового дуба. Вироби з пресованої пробки мають привабливий зовнішній вигляд, вони екологічно чисті та застосовуються для внутрішнього утеплення житлових приміщень, переважно стін, одночасно виконуючи функцію декоративного оздоблення. Корок часто використовується для утеплення підлоги. Теплоізоляційні пробкові щити можуть бути використані і для утеплення фасадів та зовнішніх стін. Основний недолік – висока вартість.
Пінофольгований матеріал, що утеплює
Надзвичайно цікавим видом сучасних утеплювачів є шар поліетиленової піни, затиснутий із двох боків алюмінієвою фольгою. Характерні особливості цього матеріалу – і мала вага і низький коефіцієнт теплопровідності (майже в 1,5 рази менше, ніж у скляних та базальтових утеплювачів). Важлива перевага – простота монтажу цього утеплювача: він кріпиться до стін за допомогою будівельного степлера. Як недолік варто відзначити те, що цей утеплювач абсолютно паро-і газонепроникний, тобто. приміщення перестає “дихати” і, якщо його не вентилювати, можна зіткнутися з ефектом термоса чи парника.