Щоб забезпечити міцність і монолітність будівлі з штучних будівельних матеріалів (каменів, цегли, блоків) необхідно дотримуватися правил розрізання кладки. Так як неправильне (безладне) укладання будівельних матеріалів може призвести до його руйнування.
На малюнку видно як камінь, що лежить зверху, який спирається тільки у двох точках, під впливом навантаження, ламається. І в той же час, якщо порожнечу заповнити розчином, камінь матиме спирання по всій площині і зможе витримувати набагато більше навантаження. На цьому прикладі стає зрозуміло, що для забезпечення міцності будівлі камені в кладці необхідно розташовувати відповідно до правил.
Існують три основні правила розрізання кладки
Перше правило розрізання кладки
Ліжка каменів необхідно розташовувати перпендикулярно силі, що впливає на кладку, а камені повинні укладатися горизонтальними рядами.
Передача тиску в кладці від одного каменю на інший повинна відбуватися по всій площині дотичних граней, званих постільними каменями; цим досягається велика стійкість кам’яної кладки. Якщо каміння буде укладено під кутом до ліжка каменю, виникне горизонтальне зусилля, яке прагнутиме зрушити камінь, де цьому зрушенню перешкоджає лише сила тертя.
Друге правило розрізання кладки
Вертикальні шви, що розмежовують одні камені від інших, повинні бути перпендикулярні до ліжок.
У кожному ряду кладки каміння укладають так, щоб не відбулося їх зсув. Якщо бічні поверхні каменів матимуть нахил, то каміння в кладці є клином, де під впливом діючих навантажень, клиноподібні камені прагнутимуть розсунути каміння.
Третє правило розрізання кладки
Поперечні і поздовжні шви в горизонтальних рядах перев’язують камінням вищого ряду, зрушуючи їх на половину або на чверть довжини щодо камінців ряду нижче.
Якщо зробити поздовжні та поперечні вертикальні шви наскрізними, то вийде кладка, розділена на окремі стовпчики, які під впливом вертикального навантаження розширюватимуться, що і може призвести до деформації та руйнування кладки. Отже, площини вертикальної розрізки кожного ряду повинні бути зсунуті щодо площин, що межують із ними рядів.