Об’єкти
Порівняння кондиціонерів та холодильних установок для торговельного обладнання
Предметом цього розділу є порівняння конструкції та характеристик класичних холодильних установок, що працюють на R12 (з однією холодильною камерою), та невеликих кондиціонерів з прямим циклом розширення, що працюють на R22, при однакових холодопродуктивності.
Порівняння умов роботи конденсаторів
Уявімо дві установки, одна з яких є торговим холодильником, а інша кондиціонером (див. рис. 12.1). Установки обладнані однією і тією ж моделлю конденсатора з повітряним охолодженням, що забезпечує повний перепад ΔΘ пов. <15°С. Розглянемо, що відбувається з конденсатором при одній температурі зовнішнього повітря З0°С . Оскільки повний перепад ΔΘ пов. однаковий для обох установок, отже, при одній і тій же температурі зовнішнього повітря в них реалізуються абсолютно однакові значення температури конденсації.
У нашому випадку при зовнішній температурі 30°С і конденсаторі, підібраному так, щоб повний перепад становив 15°С, температура конденсації дорівнюватиме 45°С, яким би не був хладагент, що використовується в установках.
Тим не менш, оскільки співвідношення між температурою конденсації і тиском насиченої пари по-різному для різних холодоагентів, манометр високого тиску буде показувати близько 10 бар в установці на R12 і близько 16,3 бар в установці на R22 (якщо установка заправлена R134a, манометр ВД покаже 10 6 бар).
Більшість інших параметрів цих двох конденсаторів (перепад температур охолоджуючого повітря на вході і виході, переохолодження рідини на виході з конденсатора) буде практично однаковими або з дуже невеликими відхиленнями один від одного. Ремонтник, який керується, насамперед значеннями температур, а не тисків, зможе легко виявити можливі відхилення в роботі конденсатора незалежно від типу установки та марки холодоагенту.
Порівняння умов роботи випарників
Для торгового холодильника, у холодильній камері якого передбачається підтримувати плюсову температуру, наприклад +4°С, повний перепад, як правило, може становити від 6 до 10°С (залежно від роду продуктів, що в ній розміщуються) з перепадом температури повітря від 3-5°С.
У прикладі, наведеному на рис. 12.2 температура випаровування становить -4°С, що відповідає тиску 1,7 бар для R12, яке і показує манометр, встановлений на виході з випарника.
Внаслідок того, що випарник знаходиться при негативній температурі, на ньому з’являється іній (снігова шуба), звідки випливає необхідність (періодичного розморожування установок цього типу).
Щоб запобігти швидкому покриттю випарників цього типу сніговою шубою, ребра в них розташовується з порівняно великим кроком (див. рис. 12.2), що становить 4…8 мм. У класичних кондиціонерах температура в охолоджуваному обсязі набагато вища, ніж у торгових холодильниках, тому повний перепад температур у них може досягати великих значень і становити від 16 до 20 ° С. Перепад температури повітря в кондиціонерах знаходиться, як правило, в діапазоні від 6 до 10 °З. У прикладі на рис. 12.3 щоб досягти температури повітря, що дорівнює 21 °С, тиск випаровування відповідає температурі +3 °С і становить близько 4,4 бар для R22. Температура випаровування залишається у будь-якому разі плюсовою, тому небезпека покриття випарника сніговою шубою відсутня.
Оскільки в кондиціонерах випарник не покривається інеєм, теплообмінні ребра в ньому можна розташовувати дуже близько один до одного (на відстані 1…2 мм), забезпечуючи тим самим різке збільшення поверхні теплообміну в дуже невеликому обсязі. Таким чином, випарники, що використовуються в кондиціонерах, мають набагато менші розміри порівняно з випарниками в торгових холодильниках за однакової холодопродуктивності.
Загальні зауваження
Узагальнюючи вищевикладене, можна зробити такі висновки:
Робочі температури конденсаторів з повітряним охолодженням практично однакові як і кондиціонерах, і у торговельному холодильному устаткуванні. Основна різниця між цими двома типами холодильних установок проявляється у перепадах температур під час роботи випарників.
Потрібно відзначити також, що робочі тиски для R12 (або R134а) набагато нижче, ніж для R22, що може ввести в оману ремонтника-початківця при переході від однієї установки до іншої. Тому при усуненні несправностей ми рекомендуємо насамперед звертати увагу на робочі значення температур, а не тисків, оскільки температури не залежать від виду холодоагенту, що використовується. З поширенням у практиці нових холодоагентів це суттєво спростить вашу роботу.
Холодильна установка R12 для торговельного обладнання
Величини різних параметрів, вказані на схемі, реалізуються за нормального режиму роботи
тисп. = tповітря. на вході до вик. -ΔΘ повн. вик.
Примітка: вказані діапазони температур справедливі і у разі використання R134a
Кондиціонер на R22
Величини різних параметрів, вказані на схемі, реалізуються за нормальної роботи
Використані матеріали книги “Практичний посібник з ремонту холодильних установок із конденсаторами повітряного охолодження” вид. Московського Університету, 1999