Об’єкти
Особливості проектування та монтажу промислових прецизійних систем
Прецизійні системи застосовуються в технологічних приміщеннях, де встановлено високоточне обладнання, функціонування якого вимагає підтримки точних параметрів температури та вологості повітря, а також в операційних блоках лікарень з подібними параметрами та необхідністю точної підтримки кількості та якості повітря у робочій зоні. Усього цього можна досягти лише при використанні промислових прецизійних систем, архітектура яких розробляється спеціально та щорічно вдосконалюється для вирішення подібних завдань.
Переваги використання прецизійних систем
Вживання слова «промисловий» пов’язане з тим, що компоненти, які застосовуються під час виготовлення даних систем, є промисловими, а чи не побутовими. Промислові компоненти спочатку мають тривалий робочий ресурс експлуатації, кожному з них є ремонтопридатні частини. Виробник частин та компонентів гарантує їх наявність протягом десяти років після зняття їх із виробництва. Термін служби компонентів, отже, і всієї прецизійної промислової системи становить десять років і більше. Таким чином, надійність прецизійних систем набагато вища, ніж напівпобутових та побутових (порівняємо: 15 років або 3 роки).
У приміщеннях із високотехнологічним обладнанням не можна встановлювати побутові системи кондиціювання. Застосування останніх, розрахованих на 8-годинну роботу в літній час та модернізованих електронагрівачами, призводить до швидкого вироблення їхнього ресурсу.
Для зниження шумових тисків побутові кондиціонери оснащені вентиляторами з малою витратою повітря. Кратність повітрообміну прецизійних систем на випарнику втричі перевищує повітрообмін побутових систем. Таким чином, холодопродуктивність побутових систем досягається за рахунок збільшення різниці температури, а саме за рахунок заниження вихідної температури повітря з випарника. Наслідком цієї архітектури є два фактори, шкідливі для тепловиділяючого обладнання.
Зняти теплові навантаження у високотехнологічних приміщеннях можна лише за допомогою промислового обладнання. Чому практично завжди застосовується прецизійна система? Прецизійна техніка здатна підтримувати точні параметри мікроклімату, компактна, відповідає вимогам щодо керування системою та шумового тиску.
Відмінність традиційних промислових систем кондиціювання від прецизійних полягає в наступному. Заводська технологія виробництва промислових систем кондиціювання не дозволяє створити вертикальний агрегат з охолоджувачем повітря і камерою зволоження. Причина – відсутність вертикального краплеуловлювача та системи відведення дренажу та конденсату. Вертикальний потік повітря в прецизійному кондиціонері обумовлений природним скупченням теплого повітря нагорі приміщення і часто наявністю фальшпідлоги, яка використовується як припливний повітропровід. В даний час виробник систем прецизійного кондиціонування декларує, що 1 м2 площі, що займається, прецизійного обладнання дозволяє знімати теплове навантаження в 42 кВт.
Діапазон робочих температур прецизійних систем від –60 до +50 °С. У російських кліматичних умовах для безвідмовного функціонування системи охолодження дуже важливим є нижній бар’єр зовнішньої температури, який досягається за рахунок застосування додаткових компонентів системи. Перший такий компонент – вентилятор, що встановлюється на зовнішньому повітряному конденсаторі. Мастило його підшипника повинно залишатися в’язким і не замерзати при температурі -60 °С.
Холодильний контур (компресор → випарник → конденсатор), що постійно діє, може працювати без зупинки і додаткових елементів при температурі до -60 °С. Але у разі зупинки компресора за сигналом контролера (наприклад, після досягнення заданої в приміщенні температури) холодоагент у вищезгаданій системі починає остигати, чому сприяє зовнішнє холодне повітря.
Таким чином, холодоагент, зменшуючись в обсязі, знижує тиск у мережі.
Всі без винятку компресори оснащені клапаном низького тиску, функція якого полягає у захисті компресора від сухого ходу у разі розгерметизації та витоку холодоагенту. При температурі нижче -5 °С тиск у мережі досягає значення спрацьовування клапана за низького тиску, і компресор не включатиметься, а система видасть повідомлення про аварію через низький тиск в мережі.
Способи зниження робочого діапазону температур
Першим способом зниження робочого діапазону до -20 ° С є використання плавного обертання зовнішнього вентилятора повітря – вентилятора конденсатора. Таким чином, при зниженні тиску в системі вентилятори зменшуватимуть витрату повітря, підвищуючи температуру конденсації, і не дадуть вимикатися компресору на тривалий час. Це не дозволить системі охолонути до значення аварійного датчика низького тиску. Подібна система застосовується на майданчиках Ростова-на-Дону, Волгодонська та інших міст південних районів країни, де температура не опускається нижче -20 °С.
Другий спосіб, найбільш поширений у Росії, полягає у використанні комплекту обладнання для роботи при температурі від -20 до -45 °С. У нього входять спеціально підібраний за обсягом зовнішній ресивер, два перепускні клапани KVR і KVD), на вигляд схожі на триходові та зворотні клапани. За допомогою перелічених елементів під час монтажу збираються два контури – малий та великий. У штатному режимі система працює за великим контуром, як у класичному варіанті. При зниженні тиску мережі перепускні клапани шунтують великий контур, утворюючи малий. Для підтримки необхідного тиску в мережі холодоагент, що бракує, береться системою з ресивера, а в разі підвищення тиску зайвий холодоагент повертається в ресивер.
Таким чином, система із зимовим комплектом для роботи при температурі до -45 °С заправляється великою кількістю холодоагенту під час пусконалагоджувальних робіт. Ця система вимагає точного розрахунку та підбору ресивера, а також грамотного налаштування перепускних клапанів під час пусконалагоджувальних робіт. Комплект для роботи при температурі до -60 ° С відрізняється зовнішнім конденсатором з вентиляторами, що працюють за дуже низьких температур, розмірів ресивера та перепускних клапанів. Так, нині в Якутську на GSM MSC комутаторі компанії Siemens вже понад шість років функціонує система кондиціювання німецького виробництва Stulz CCD 351А прямого випаровування з комплектом для роботи при температурі до -60°С.
Під час інтеграції системи прецизійного кондиціювання фахівці компанії зіштовхнулися із двома проблемами. Перша — відсутність на заводі в Німеччині зовнішніх конденсаторних блоків з осьовими вентиляторами, що мають змащення підшипників, з гарантованою в’язкістю нижче -45 °С. Виробнику довелося міняти вентилятори на охолоджуваних повітряних конденсаторах з мастилом до -60 °С.
Другою та основною проблемою стала необхідність розрахувати та правильно підібрати комплект обв’язки холодного контуру між компресором та конденсатором. Для того, щоб вирішити це завдання, довелося встановлювати ресивер у приміщенні у просторі фальшполу біля кондиціонерів, а не як завжди на вулиці.
На іншому майданчику в Якутську замовник надав для серверної орендоване приміщення, що має невелику площу та висоту. Місця для встановлення ресіверів під фальшпідлогою не знайшлося. Вирішили встановити їх у теплому горищному приміщенні, поверхом вище. Але виникла проблема з розміщенням конденсаторів розміром 2360 х 770 мм та вагою 85 кг. На пропозицію замовника конденсатори були встановлені на горищі. Оскільки горищне приміщення було провітрюваним, то на двох виходах, розташованих на різних сторонах скату, були встановлені дві повітряні заслінки, що незмерзають.
Найпростіший контролер закривав заслінки на провітрювання, коли температура в горищному приміщенні над конденсаторами опускалася нижче -20 °С. Це дозволило використати штатні вентилятори на конденсаторах. Однак замовнику довелося надалі платити орендну плату і за цю частину горищного приміщення.
Резюмуючи описані вище приклади встановлення прецизійних систем кондиціювання в умовах низьких температур, можна зробити такі висновки. Рішення, прийняте в першому випадку, найбільш універсальне для будь-яких майданчиків із зовнішньою температурою нижче -60 °С. Однак при цьому в приміщенні доводиться встановлювати великогабаритне обладнання (ресивери великого розміру), що значно скорочує вільну площу приміщення. До того ж, потрібні додаткові витрати на закупівлю спеціальних вентиляторів. Друге рішення є винятком з першого правила, але скорочення термінів виробництва конденсаторів та відсутність додаткових великих інвестицій, за винятком витрат на закупівлю заслінок та контролера, роблять цей варіант кращим.
Дуже часто приміщення, які надає замовник під монтаж обладнання, є орендованими. І тоді при первинному огляді об’єкта потрібна згода орендодавця на таке проходження траси, а найголовніше — на розташування зовнішніх блоків.
Наприклад, восени 2005 р. в Єкатеринбурзі спеціалісти компанії, вже маючи на руках узгоджений із замовником проект, змушені були призупинити монтаж зовнішніх блоків на покрівлі будівлі за забороною орендодавця. Насправді ця заборона має підставу. Адже крім погоджень із міськими архітектурними організаціями, існує процедура перевірки несучої здатності покрівлі для конденсатора та його бетонної основи. Проводити таку експертизу може лише власник будівлі, підпис представника якої має бути у монтажному проекті.
Плюси та мінуси вільного охолодження
Ще на початку 90-х років. минулого століття на російському ринку іноземний виробник систем прецизійного кондиціювання почав активно просувати ідею використання вільного охолодження як нове вирішення проблеми запуску кондиціонерів у зимовий період для стандартних систем кондиціювання. З економічного погляду ця ідея чудова. Подібне рішення дозволяє економити ресурс компресора і, як наслідок, електроенергію, що споживається. Крім того, немає потреби встановлювати комплект зимового пуску. На перший погляд система має лише один недолік: монтаж громіздких повітроводів для подачі свіжого повітря та наявність великих отворів для встановлення зовнішніх грат. За всіма цими плюсами та мінусами ховаються два негативні фактори.
По-перше, холодне повітря (-26 ° С) не можна подати в технологічне приміщення, його необхідно нагрівати до 18-20 ° С, для чого використовується змішання відпрацьованого повітря з тепловиділяючого приміщення. При змішуванні холодного та теплого повітря випадає конденсат у камері змішування, намокають повітряні фільтри, отже перевищується опір і знижується витрата повітря. Для запобігання цьому припливне повітря нагрівають до 2-3 ° С (з витратою електроенергії). За дуже низьких температур електроенергії витрачається більше, ніж вдається заощадити від простою компресора. По-друге, практично все тепловиділяюче обладнання має ТУ на вологість повітря зазвичай у діапазоні від 40 до 55% відн. вл., допускається діапазон від 20 до 80% відн. вл. У зимовий період вміст вологи близько до нуля. Як відомо, підігрів повітря не призводить до появи в ньому вологи, а значить і відносна вологість при описаному вище вільному охолодженні буде нижче 5-10%. Таким чином, виникає необхідність постійного зволоження сухого зовнішнього повітря до заданої величини. Зволоження відбувається за рахунок роботи електронного парогенератора, якому потрібна постійна електроенергія та витратний матеріал у вигляді циліндрів або електродів. Такий спосіб вільного охолодження важко назвати енергозберігаючим. У зв’язку з чим доцільніше використовувати системи вільного охолодження на основі передачі зовнішнього холоду через водногліколеву суміш.
Системи вільного охолодження на основі передачі зовнішнього холоду через водногліколеву суміш
У таких агрегатах є два водоповітряні теплообмінники, один з яких – штатний випарник. Основою вільного охолодження є пластинчастий конденсатор, встановлений у корпусі внутрішнього модуля кондиціонера, холодоагент – водний розчин гліколю. На вулиці розташована суха градирня, з’єднана влітку з компресором через пластинчастий рідинний конденсатор. Коли температура зовнішнього повітря опускається нижче 15 °С, перепускні клапани перемикають шлях охолодженої рідини від пластинчастого конденсатора на другий повітряний теплообмінник (охолоджувач повітря). Охолоджена повітрям рідина потрапляє безпосередньо в шафу кондиціонера, і відбувається вільне охолодження, при якому не змінюється вміст вологи всередині приміщення. Таке вільне охолодження справді є економічно вигідним. Наприклад, у Німеччині за ціною електроенергії у перерахунку на російську валюту 3 руб/кВт вартість початкових інвестицій у таку систему окупає її порівняно з класичною за три роки експлуатації.
Розміщення систем прецизійного кондиціювання у технологічних приміщеннях
Вічна проблема будь-якого замовника — розміщення якнайбільшої кількості обладнання в приміщенні з мінімально можливою площею таким чином, щоб залишилося вільне місце для подальшого розширення.
Якщо обладнання встановлено на фальшполі, то згідно з правилами проектування відстань між його окремими елементами може бути меншою, що дозволяє в тому самому приміщенні розмістити кабельні системи (СКС). Це ж простір використовується як повітропровід (статична камера) для прецизійного кондиціювання. На жаль, наші нормативи проектування ніяк не регламентують висоту фальшпідлоги, згідно з закордонними вимогами цей параметр повинен становити від 400 мм, на що є низка причин.
Перша причина полягає в тому, що при заниженні висоти фальшпідлоги збільшується опір повітря і, як наслідок, зменшується витрата повітря на стійках обладнання. Як видно із рис. 4, на низькій висоті фальшпідлоги (= 150-300 мм) повітря починає виходити з відкритого простору фальшпідлоги тільки на 4-8 підлогових вентиляційних плитках, розташованих по порядку від місця установки системи кондиціювання. Інакше у плитках утворюється негативний потік, тобто. відбувається засмоктування повітря та підмішування теплого та охолодженого повітря.
Друга причина в тому, що при початковому, а частіше при подальшому монтажі або змінах існуючої СКС, під підлогою виникають бар’єри — вузли на шляху повітря, і додатковий опір може з’явитися знову, зменшуючи вільний простір під фальшпідлогою. Слід грамотно встановлювати підлогові вентиляційні плити або решітки для підлоги. Занадто близьке їх розміщення може призвести до негативного ефекту – засмоктування (інжекції) теплого повітря з приміщення в простір фальшпідлоги. У разі рекомендується проконсультуватися з проектувальником системи кондиціювання.
На перших по порядку плитках (починаючи від місця встановлення шафи кондиціювання) при живому перерізі вище 15% з’явиться негативний потік, тобто. відбувається засмоктування повітря через плитки у простір фальшпідлоги. Якщо встановлювати плитки з великим перетином, то після десятої плитки потік може вийти через неї і не досягти далеких зон приміщення.
За відсутності механічної (примусової) вентиляції повітря вздовж стійки опускатиметься зверху вниз. Тому використання систем кондиціонування з верхнім обдуванням може призвести до «замикання», т.к. виникне протитік природної та примусової вентиляції. Внаслідок цього з’являються теплові бар’єри в нижніх частинах стійок технологічного обладнання. Навіть якщо технічне завдання не передбачає наявність фальшпідлоги, слід застосовувати системи з нижнім обдуванням через решітки статичного короба, що є основою прецизійного кондиціонера.
Дистанційне керування кондиціонерами та параметрами мікроклімату
Розвиток сучасних технологій передбачає постійне вдосконалення та впровадження нових розробок у вже існуючі системи. У технологічних приміщеннях відбувається заплановане чи раптово необхідне збільшення кількості наявного устаткування. Все перелічене вище вимагає постійного вдосконалення прецизійних систем кондиціювання повітря. Вже сьогодні прецизійні промислові системи оснащені контролерами, здатними розширюватися нелімітованою кількістю модулів, що охолоджують. Таким чином, до однієї системи управління можна додавати модулі охолодження, нічого не змінюючи для користувача.
Останньою тенденцією у розвитку прецизійного кондиціонування повітря стало дистанційне керування мікрокліматом. Насамперед це пов’язано з розвитком мережі регіональних або районних філій компанії-замовника та дзеркальних серверних без обслуговуючого персоналу, а також із завданнями мінімізації впливу людського фактора на процеси та обмеженням доступу обслуговуючого персоналу на майданчик. Це дозволяє дистанційно визначити можливу неполадку, підготувати необхідні частини, інструменти і в найкоротший час вирішити позаштатну ситуацію на віддаленій точці.
Так, контролери, що застосовуються в кондиціонерах Stulz, дозволяють передавати дані для управління системою за будь-якими існуючими нині протоколами (включаючи найпоширеніші SNMP та HTTP).
Типовий список параметрів для проектування кондиціонера презиції
Параметр | Комментарий |
Общие данные | |
Назначение помещения | – |
Вновь строящихся объект или реконструируемый | Важно для определения нагрузки нижнего перекрытия или кровли, т.к. в реконструируемом здании плиты «стареют» от проектных нагрузок. Для строящегося объекта можно задать закладные отверстия |
Сроки начала работ | Часть комплектующих может быть на складе, доставка комплектующих от производителя потребует увеличения срока производства |
Строительные чертежи здания или помещения, планы и разрезы с указанием всех размеров и отметок высот | Даже в случае наличия таковых необходим выезд специалиста на осмотр площадки для составления монтажного проекта, который заказчик обязан согласовать |
Теплотехническая характеристика ограждающих конструкций: окон, стен, перекрытий | Без нее невозможно оценить точную величину тепловых притоков в помещении |
Наличие и параметры подвесных потолков | Необходимо уточнить тип потолка – подвесной (легко разборный) или подшивной (неразборный) – и его высоту |
Наличие и параметры фальшполов | В технологических данных на оборудование необходимо указать нагрузку от оборудования. Высота фальшпола не должна быть ниже 400 мм. Указывается и несущая распределительная нагрузка |
Возможные места установки оборудования снаружи здания, внутри или на крыше | Критерий выбора – доступность для обслуживания и ремонта наружного оборудования. Наружный блок должен быть установлен не ниже 3 м от уровня установки внутреннего агрегата |
Категория помещений в соответствии с про¬тивопожарными нормами | Важно уточнить наличие огнезадерживающих перегородок (стен), ограждающих помещение |
Категория резервирования | Класс резервирования определяет заказчик (М + N или N + 1, например: 60 + 60 или 30 + 30+ 30) |
Технологические данные | |
Схемы размещения технологического оборудования | Необходимы для правильной расстановки оборудования вдоль «горячих коридоров» |
Спецификация оборудования с указанием потребляемых мощностей | – |
Режим работы оборудования | – |
Освещенность помещений, Вт/м2 | Указывается тип ламп: накаливания или люминесцентные |
Производительность системы вентиляции (при наличии) | Тип: центральный кондиционер или только приточный. В случае последнего появляется дополнительный источник тепла |
Количество сотрудников, характер и режим их работы | Режим: постоянное или непостоянное пребывание (по СНиП) |
Источники и количество тепловыделений, установленная электрическая мощность оборудования | – |
Коэффициенты загрузки и одновременности работы оборудования | – |
Требования к поддержанию параметров кондиционирования: технологическое или комфортное, круглогодичное / теплого периода, круглосуточное | Здесь все определяется техническими условиями на оборудование (паспорт), а именно: температура и влажность окружающего воздуха |
Специфические требования по отдельным помещениям | – |
Источники и характеристика тепло- и холодо-носителей (расположение источника, тип и температура на входе и выходе, перепад давления) | – |
Расположение и характеристика источников электропитания | – |
Размещение канализационных и водосточных стояков | Желательно осуществить дренажный отвод с самотеком, так как дренажные насосы снижают степень надежности всей системы |
Схема организации отвода конденсата | – |
Наличие системы отопления | Желательно удалить систему или при необходимости заизолировать |
Наличие системы центрального управления | Важно уточнить необходимость интегрирования и тип: визуализация или управление. Указать тип существующей системы управления |
Климатические данные | |
Требования к параметрам внутреннего воздуха (температура, влажность, точность регулирования, подвижность воздуха в рабочей зоне) | Последний параметр не является основополагающим, т.к. в «наших» помещениях рабочие места с постоянным пребыванием людей не организуются. Причина в большой кратности и подвижности воздуха |
Требования по чистоте воздуха | Задается класс степени фильтрации или содержание частиц в воздухе |
Требования по уровню шума | Учитывается уровень шума как наружного, так и внутреннего оборудования. Встречаются объекты в спальных районах или больницах, требующие применения малошумного оборудования |
Расчетные параметры наружного воздуха принять по СНиП 2.04.05-91* и СНиП 2.01.01-82: а) в холодный период: 1 – температура, °С; φ – относительная влажность, %; h – энтальпия, кДж/кг; б) в теплый период: 1 – температура, °С; φ – относительная влажность, %; h – энтальпия, кДж/кг | Наружная температура воздуха берется максимальная для данного города. Лучше измеренная самостоятельно. Для центральной части России мы принимаем диапазон -35…+35 ° С φ |
Переваги та недоліки прецизійних систем, що охолоджуються водою
Перевагою даних систем є висока щільність розташування обладнання, що виділяється тепло, в одній стійці. Раніше в одну стійку замовник міг встановити не більше одного сервера з тепловиділенням до 4,2 кВт. Решта простору стійки заповнювалася не повністю, і доводилося встановлювати додаткові стійки. Вказана вище можливість дозволяє реконструювати існуючі центри обробки даних (ЦОД) при збільшенні їх теплового навантаження за рахунок встановлення двох-трьох додаткових стійок з водяним охолоджувачем по 22 кВт та розташуванням у них усіх серверів. Відсутність великого потоку рециркуляції дозволяє набагато знизити рівень шуму в приміщенні.
Недоліки:
Особливості проектування охолоджуваних водою систем
При проектуванні таких систем водоохолодження необхідно на початковому етапі спроектувати модульні водоохолоджувальні агрегати з можливістю встановлення додаткових модулів з мінімальною модернізацією системи управління. Магістральний трубопровод, що подає і зворотний, необхідно передбачити великого діаметра (Ду 80 або Ду 100). Це дозволить у разі додавання модулів охолодження не змінювати магістральні трубопроводи в технологічному приміщенні, а використовувати спроектовані та раніше змонтовані відводи із запірною арматурою для приєднання нових водоохолоджувальних стійок. Пусконалагоджувальні роботи полягатимуть лише у налаштуванні встановлених раніше на кожному відгалуженні охолодженої рідини балансувальних клапанів. Для зняття теплових навантажень від зовнішніх факторів (вікна, стіни та перегородки із сусідніми приміщеннями) можна встановити побутовий кондиціонер, але він осушує повітря, яке перемішується з повітрям у стійках.
Взимку необхідно зволожувати повітря. Раціональним рішенням є встановлення маленького прецизійного кондиціонера, що охолоджується від існуючого контуру охолодження водою. Вологість у приміщенні буде підтримувати вбудований зволожувач.
Параметри, необхідні проектування прецизійного кондиціонера
Як проектувальнику, і замовнику важливо знати всі параметри, необхідні правильного проектування системи прецизійного кондиціонування. У табл. 1 та 2 наводиться типовий список цих параметрів з нашими коментарями.
Тип кондиционера |
|
Внутренний блок |
|
Режим работы кондиционера |
|
Система управления |
|
Холодопроизводительность |
|
Низкотемпературное исполнение |
|
Хладагент |
|
Холодоноситель |
|
Класс фильтра |
|
Резервирование |
|
Поставка |
|