Об’єкти
Дороги повітряних мас
Для переміщення повітря в різних системах використовуються в основному повітроводи прямокутного та круглого поперечного перерізів, виготовлені з різних матеріалів. Ми розповімо про переваги та недоліки деяких типів повітроводів для вентиляції.
Традиційне рішення
У системах вентиляції, повітряного опалення та кондиціонування повітря будівель та споруд найрізноманітнішого призначення найчастіше застосовуються жорсткі металеві повітропроводи круглого та прямокутного перерізів та відповідні їм фасонні деталі. Проектування, виробництво та монтаж таких каналів зазвичай здійснюються з урахуванням вимог ВСН 353–86 «Проектування та застосування повітроводів з уніфікованих деталей», численних (понад 20 документів) ТУ, у тому числі — ТУ 36–736–93 «Повітряники металеві», ТУ 4863–018–11865045–02 «Повітроводи», СНиП 41–01–2003 «Опалення, вентиляція, кондиціювання», СП60.13330.2010 та інших нормативних документів.
Більшість учасників ринку працює з повітропроводами з тонколистової холоднокатаної оцинкованої сталі товщиною 0,5–1,4 мм (ГОСТ 14918–80, від 200 до 420 г цинку на 1 м 2 сталі). Такі повітропроводи підходять для транспортування повітря з температурою до 80 ° C і відносною вологістю не вище 60-80%.
ВИБІР ЕЛЛІПСУ Коли простір між плитою перекриття та підвісними конструкціями стелі мінімально, найчастіше єдиною можливою виявляється система повітроводів плоскоовального перерізу. При виготовленні таких каналів спірально-фальцеві димарі круглого перерізу проганяються через спеціальні верстати, внаслідок чого їм надається еліптична форма. Плоскоовальные повітроводи створюють менший опір повітряному потоку при однаковій площі перерізу з прямокутними каналами і дуже естетичні. Але вартість таких повітроводів досить висока, та й виготовляються вони аж ніяк не скрізь. |
При необхідності організувати транспортування гарячішого повітря використовують чорну або жаростійку сталь. Для переміщення особливо агресивних середовищ, у тому числі вологих, повітропроводи виготовляються з тонколистової корозійностійкої сталі, алюмінію або сталі з полімерним покриттям. Нарешті, для оформлення, коли в плани оформлювача приміщення входить акцентування уваги на системі повітроводів, в приміщеннях використовують канали з полірованої міді та інших металів.
Внутрішні діаметри прямошовних зварних повітроводів змінюються в межах від 0,1 до 2 м. Їхня довжина може становити 1, 1, 25, 2 або 2,5 м.
Найчастіше в справу йдуть круглі спірально-фальцеві повітроводи, що виготовляються на спеціальних верстатах. Такі вентканали характеризує підвищена жорсткість (порівняно з прямошовними). Їхня довжина в принципі може бути будь-якою, проте на практиці вона обмежена 6 метрами. До переваг таких вентканалів можна віднести також високу щільність шва та гарний зовнішній вигляд. До недоліків – збільшена витрата металу і вага, підвищений аеродинамічний опір, та й ціна спіральних повітроводів зазвичай на 10-20% вище, ніж у прямошовних.
Ряд типових розмірів поперечних перерізів прямокутних металевих повітроводів починається зі 100×100 мм і закінчується 3200×4000 мм. При цьому рекомендований розмір прорізів для прямокутної вентиляції дорівнює (А+200)×(В+200) мм, де А та В — розміри повітроводів у мм (див. СП73133–2010 (СНіП3.05.01–85)).
Конструктивно прямокутні металеві димарі виконуються прямошовними. Найбільш дешевими виходять прямі ділянки стандартної довжини: 1, 1,25, 2 або 2,5 м – внаслідок найбільш раціонального використання листового металу, що надходить у розкрій.
Для забезпечення жорсткості прямокутних повітроводів зі стороною перерізу понад 400 мм, як правило, виконуються ребра жорсткості з кроком 200-300 мм по периметру повітроводу або діагональні перегини.
Чим більша площа перерізу прямокутного каналу, тим важче транспортувати його до місця монтажу. Однак щодо нової конструкції повітроводів з кутовим засувним фальцем, які збирають на місці, цей недолік можна вважати не настільки очевидним. Простіше транспортувати до місця встановлення та збірні панельні повітроводи великого поперечного перерізу.
У порівнянні з круглими прямокутні металеві повітроводи — більш металомісткі вироби. Однак їх простіше, ніж круглі, сховати, наприклад, за стелею. Адже при однаковій висоті площа перерізу прямокутного повітроводу з максимально допустимим співвідношенням сторін буде більшою, ніж у круглого каналу.
Для з’єднання прямих ділянок як круглих, так і прямокутних повітроводів та відповідних їм фасонних елементів вентсистем застосовують два основних типи з’єднання — фланцеве та безфланцеве.
Фланцеве з’єднання, як випливає з назви, виконується за допомогою фланців, закріплених на торцях прямих ділянок та фасонних деталей повітроводів. Фланці виготовляють із кутової сталі або з монтажних шин та куточків (шинорейка). До повітроводів фланці кріплять за допомогою шурупів, заклепок або зварювання.
Повітропроводи з фланцями з кутової сталі або смуги (до діаметра 315 мм) збираються в мережу за допомогою сполучних болтів – по периметру фланців для цього може бути виконано від 4 до 40 отворів під болти діаметром 6, 8 або 10 міліметрів. Повітропроводи з фланцями з монтажних шин та куточків з’єднуються за допомогою 4 болтів та за необхідності скоб для стяжки, які встановлюються на стиках каналів через кожні 200 мм. При монтажі мережі між фланцями для герметизації з’єднань прокладають стрічкову гуму, самоклеючий поролон та інші ущільнювальні матеріали, що вибираються в залежності від агресивності середовища.
Менш трудомістке безфланцеве з’єднання, коли для стикування прямокутних повітроводів, що використовуються, наприклад, в системах повітряного опалення та інших установках, що не вимагають високої герметичності вентмережі, застосовуються металеві рейки.
Для безфланцевого з’єднання круглих повітроводів діаметром до 900 мм використовують бандаж із тонкої листової сталі.
Останнім часом широкого поширення набуло високотехнологічне ніпельне з’єднання круглих повітроводів. Ущільнення тут забезпечує гумове прокладання круглого перерізу, що знаходиться в канавці в кінцевій частині ніпеля або фітинга, в ролі якого може виступати будь-яка фасонна деталь або мережеве обладнання (шумоглушники, дросель-клапани). Нипельна система зазвичай витримує позитивний тиск до 3000 Па і тиск розрідження до 5000 Па.
На запитання «З яких повітроводів дешевше робити вентмережа — з круглих чи прямокутних?» однозначної відповіді немає. У кожному конкретному випадку необхідно розглядати всю сукупність факторів, що впливають на кінцеву величину витрат, включаючи архітектурно-планувальне рішення об’єкта, металомісткість та ін.
Через високу вартість транспортних витрат майже завжди вигідніше купувати жорсткі вентилятори у виробника, склади чи виробничі цехи якого розташовані поблизу об’єкта.
Серед виробників жорстких металевих повітроводів круглого та прямокутного перерізів та відповідних їм фасонних деталей можна відзначити ТОВ “МПК Інженіринг”.
Гутаперчева периферія
Напівжорсткі та гнучкі повітроводи круглого перерізу діаметром від 100 мм до 508 мм призначені для роботи в широкому діапазоні тисків, температур та швидкостей переміщення повітряного потоку в різних галузях промисловості та в побуті. Їх використовують для створення патрубків відводів для приєднання до жорстких вентканалів повітророзподільників та повітрозабірних пристроїв, монтажу канальних кондиціонерів, підключення до мережевих вентканалів фенкойлів.
Повітропроводи виробляють та монтують за технологіями та стандартами західних країн, насамперед Євросоюзу.
Напівжорсткі повітроводи найчастіше повиті з алюмінієвої стрічки, з’єднаної на стику фальцевим замком. Їх використовують у системах вентиляції та кондиціонування малого, середнього та високого тиску, а також у більш теплонавантажених установках, що переміщують повітря та гази температурою від –30 до +300°C. Замість алюмінієвої стрічки при виробництві напівжорстких повітроводів може використовуватися смуга з оцинкованої або нержавіючої сталі.
Для зручності транспортування напівжорсткі димарі стискаються в кілька разів від своєї вихідної довжини. Перед монтажем їх потрібно розтягнути. Робота з такими каналами вимагає від виконавця акуратності — зім’ятий необережно канал уже не виправиш, замість нього доведеться ставити новий.
Гнучкі гофровані повітроводи, на відміну напівжорстких, при необхідності легко стискаються і розтягуються, згинаються під довільним кутом. Тримати форму їм допомагає спіральний каркас із сталевого дроту. На каркасі закріплена гнучка оболонка з декількох шарів ламінованої фольги (температура середовища для таких повітроводів може коливатися в межах від -30 до +140°C), полівінілхлориду, оберненого поліамідною тканиною (до + 90°C), або з інших матеріалів.
Спеціально для систем вентиляції та кондиціювання повітря малого та середнього тиску виробляють гнучкі теплоізольовані повітроводи. Виготовляють їх зазвичай на основі гнучких гофрованих повітроводів, на зовнішню поверхню яких накладається шар теплоізоляції товщиною 25 мм щільністю близько 16 кг/м3, а на теплоізоляцію – зовнішнє покриття із багатошарової алюмінієвої фольги.
Випускаються і гнучкі звукопоглинаючі повітроводи. Усередині них гофрований повітропровід з мікроперфорацією (діаметр отворів близько 1 мм, крок — приблизно 10–15 мм). Поверх цього дірчастого каналу йде шар поліефірної плівки, яка запобігає дифузії покладеного вже на неї звукопоглинаючого матеріалу щільністю близько 10-16 кг/м3. Зовні звукопоглинаючий матеріал покритий багатошаровою алюмінієвою фольгою.
ПРО ЩО ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ ПРИ МОНТАЖІ ГНУЧКИХ ПОВІТРЯНИКІВ 1.Гнучкий повітропровід без теплоізоляції перед монтажем слід повністю розтягнути. |
Характерно, що, на відміну від шумоглушників усіх типів, акустична ефективність гнучких звукопоглинаючих повітроводів максимальна в діапазонах середніх і низьких частот.
Порівняно з повітроводами зі сталевого листа гнучкі та напівжорсткі повітроводи помітно легше. За дотримання елементарних правил бракує труднощів та його монтаж. Для стикування між собою та для приєднання каналів до мережного обладнання використовуються хомути, спеціальна клейка стрічка. Існує великий вибір підвісів, затискачів та інших монтажних елементів, що дозволяють провести монтаж таких каналів швидко і без особливого клопоту.
У той же час значний аеродинамічний опір гнучких і напівжорстких повітроводів суттєво обмежує сферу їх застосування. Наприклад, використовувати їх у розгалужених вентиляційних системах як магістральні повітроводи заборонено.
На нашому ринку пропонуються напівжорсткі та гнучкі повітроводи торгових марок DEC, AirConnections, “Діафлекс”, “Арктос”, Polar Bear, “Нормал Вент”, AIRONE, Sodiamex, Acomat, Aeroflex, CCL та деяких інших. Вартість вітчизняних каналів зазвичай дещо нижча, ніж імпортних аналогів.
Повітропроводи «від-кутюр»
На особливу увагу заслуговують текстильні повітроводи, що застосовуються як периферійні ділянки для систем кондиціювання, вентиляції та холодопостачання таких об’єктів, як сухі склади, підприємства харчової та хімічної промисловості, кухні та зали ресторанів, тентові конструкції, спортивні зали, плавальні басейни. Привабливість та різноманітність дизайнерських рішень зумовлюють застосування текстильних повітроводів у магазинах, на дискотеках, в офісних центрах та на багатьох інших об’єктах.
За конструктивно-технологічною ознакою текстильні повітроводи поділяються на підводні та повітроводи-повітророзподільники.
Підводять текстильні повітроводи досить щільні — вони виготовляються із спеціальних синтетичних тканин і практично не пропускають повітря. При необхідності на всій поверхні підводного повітроводу або в окремих її областях за допомогою лазера може виконуватися перфорація – робляться отвори калібровані для спрямованої подачі повітря в певні зони або для збільшення далекобійності потоку повітря.
Повітропроводи-повітророзподільники виготовляються з повітропроникної тканини типу поліестеру, номексу, тревіру або моноволоконного нейлону, що забезпечує рівномірний розподіл повітря по всій площі та довжині повітроводу. За допомогою таких каналів можна, наприклад, забезпечити в приміщенні кратність повітрообміну, що дорівнює 40, при цьому рухливість повітря буде мінімальною.
Додатково повітропроводи-повітророзподільники можуть відігравати роль повітряних фільтрів, затримуючи частинки розміром більше 5 мікрон. Однак треба розуміти, що використання текстильних повітроводів як фільтри зумовлює зменшення інтервалу між їх чистками.
Існують також тканинні повітроводи, що в перерізі є чвертью кола, — їх розміщують біля стелі, по периметру вентильованого приміщення.
ПЛАСТИКОВІ ТОНЕЛІ Круглі та прямокутні повітропроводи із пластику (АБС, ПВХ та інших матеріалів) активно завойовують європейський ринок систем вентиляції для квартир та котеджів. Ще б пак, адже вони легкі, міцні і не кородують. Температура експлуатації пластикових каналів –40 до +95°C. Внутрішні поверхні пластикових повітроводів мають незначну шорсткість, що сприяє суттєвому зниженню витрат на тертя. Для монтажу не потрібні спеціальні інструменти та навички — канали можна різати ножівкою і підганяти прямо за місцем установки системи. |
Для розгалуження мережі тканинних повітроводів використовуються текстильні повороти, відводи, трійники, хрестовини. Для підтримки форми повітроводів без подачі повітря може використовуватися дротяний каркас, який закріплюється всередині повітроводу за допомогою липучок.
Крім здатності транспортувати і розподіляти великі об’єми повітря по приміщенню без застосування повітророзподільних решіток, не створюючи при цьому протягів, тканинні димарі мають цілу низку інших переваг перед жорсткими повітропроводами. Наприклад, вони здатні поглинати шуми, що йдуть від вентиляторів. Завдяки малій вазі повітропроводи легко кріпляться до будь-якого типу стелі. У упакованому вигляді тканинні димарі займають дуже малий обсяг, тим самим знижуються витрати на транспортування та складські витрати.
При необхідності, тканинні повітроводи можуть бути виготовлені в тон приміщення, крім того, на їх поверхні може бути розміщена реклама, а всередині ефектне підсвічування.
Демонтаж та чищення повітроводів, які стикуються між собою за допомогою застібок-блискавок або липучок, здійснюються без особливих трудовитрат у міру забруднення. У деяких галузях харчової промисловості повітроводи миють і дезінфікують у 40%-ному розчині лугу один раз на 14 днів, або використовують тканини, що володіють антибактеріальними властивостями завдяки просоченню на основі срібла. Значно більш тривалі інтервали між чищенням (півроку та більше) можливі в галузях, де за основу прийнято не гігієнічні аспекти, а вентиляцію «без протягів» та оптимальний температурний режим.
До недоліків текстильних повітроводів можна віднести крихкість деяких тканин, що не допускають перегинів, схильних до розриву при різкій подачі повітря. Втім, при грамотному проектуванні та експлуатації користувачі якщо і згадують про такі проблеми, то як про гіпотетично можливі.